В Министерството на вътрешните работи няма централизирана и публично достъпна база данни, съдържаща всички нормативни актове, които регламентират служебните задължения на служителите?
В отговор на заявление по Закона за достъп до обществена информация, МВР предостави 11-страничен списък с общо 173 документа – наредби, инструкции, указания и правилници, които са в сила и касаят служебните задължения на различните категории служители в системата.
Допълнително, на сайта на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ са публикувани 90 нормативни документа – наредби, правилници, инструкции и международни актове, които се отнасят само до работещите в тази конкретна дирекция.
Това не включва вътрешните заповеди и указания, до които достъпът е възможен единствено чрез вътрешната система ЦАИСДО, която:
- изисква служебен компютър и достъп до вътрешната мрежа;
- не позволява преглед на документ, ако не е изрично насочен към съответния потребител;
- и не предлага интуитивно или съдържателно търсене по ключови думи.
Това поражда важни въпроси:
- Как се управлява система, в която дори МВР не поддържа обединена и актуализирана нормативна база?
- Как служителите да бъдат компетентни, уверени и защитени, ако нямат лесен и постоянен достъп до регламентите, които управляват тяхната работа?
- Как да не грешиш, когато дори институцията, която отговаря за реда и закона, не е осигурила централен и достъпен източник на нормативна информация?
- Как един полицай, пожарникар или граничар да си припомни какви са задълженията му по дадена инструкция, ако дори не знае как да я открие?
Затова Фондация „Общество и сигурност“ предлага:
- Създаване на централизиран електронен публичен регистър, съдържащ всички действащи нормативни документи (наредби, инструкции, правилници) – с възможност за търсене по длъжност, дирекция, вид акт и дата.
- Осигуряване на постоянен електронен достъп на всички служители, чрез вътрешен портал или мобилно приложение.
- Автоматични уведомления при всяка промяна, отмяна или добавяне на нов нормативен акт, който касае конкретна длъжност или звено.
- Провеждане на обучения и въвеждащи модули, базирани на нормативните промени – не само при постъпване, но и периодично.
- Разширяване на прозрачността и отчетността, чрез публикуване на всички неповерителни вътрешни документи в сайта на МВР.
Фондация „Общество и сигурност“ е готова:
- да предостави цялата информация, с която разполага;
- да сподели своята експертиза;
- да участва активно в процеса по създаване на структурирана, достъпна и ефективна нормативна среда за служителите на МВР.
Вече изпратихме официално предложение до Министерството на вътрешните работи и очакваме отговор и обратна връзка.
Защото не можеш да искаш спазване на реда, ако самият ред не е ясно формулиран и достъпен.